Urządzanie pokoju dziecięcego to zadanie, które niesie ze sobą wiele przyjemności, ale także dylematów. Przed pojawieniem się pociechy na świecie jedną z najważniejszych decyzji, jakie trzeba podjąć jest wybór odpowiedniego  łóżeczka niemowlęcego. To niezwykle istotne, ponieważ łóżeczko stanie się dla noworodka najważniejszym miejscem, w którym będzie spędzał najwięcej czasu w początkowym okresie życia. Wybór łóżeczka dla niemowlaka musi być zatem skrupulatnie przemyślany.

Rodzaj i wielkość łóżeczka niemowlęcego

Podstawowym kryterium wyboru jest rodzaj łóżeczka dla niemowlaka. Najbardziej popularne są tradycyjne łóżeczka niemowlęce, inaczej nazywane szczebelkowymi. Wykonywane są z naturalnego drewna, płyty MDF lub płyty meblowej, jednak pierwsze dwa rozwiązania gwarantują lepszą jakość i większą trwałość. Obok łóżeczek tradycyjnych, przyszli rodzice mogą zdecydować się na łóżeczka wielofunkcyjne. Niektóre z nich są połączeniem łóżeczka, komody i przewijaka, a inne umożliwiają funkcjonalne przekształcenie łóżeczka w tapczanik. Zwłaszcza ta druga opcja cieszy się dużym powodzeniem ze względu na praktyczny walor użytkowy. Po zdemontowaniu szczebelków i boków, łóżeczko można z powodzeniem dostosować do szybko rosnącego malucha. Na rynku dostępne są również łóżeczka – kołyski, łóżeczka – koszyki oraz łóżeczka tradycyjne z doczepianymi biegunami.

 

Kolejnym kryterium jest rozmiar łóżeczka niemowlęcego. Tradycyjne łóżeczka najczęściej dostępne są w dwóch wymiarach: 120x60 cm oraz 140x70 cm. Nie są to wymiary zewnętrzne łóżeczka, a wymiary materaca. Łóżeczka, które można przekształcić w tapczanik występują w większości w rozmiarze 140x70 cm. Mniejsze łóżeczko zazwyczaj wykorzystuje się do momentu, gdy dziecko skończy dwa latka. Natomiast rozmiar 140x70 posłuży dziecku nawet do szóstego roku życia.



  Na co jeszcze zwrócić uwagę?



- Normy europejskie. Łóżeczka niemowlęce powinny spełniać normy bezpieczeństwa: PN-EN 716-1:1999 oraz PN-EN 1130-1-2001. 
- Jakość wykonania. Materiał, z jakiego zostało wykonane łóżeczko, musi być gładki i w żadnym wypadku nie zawierać drzazg. Podobnie krawędzie mebla nie powinny mieć ostrych kantów i dekoracyjnych wycięć – kształty mebla muszą być obłe. Łóżeczko nie może zawierać elementów dekoracyjnych lub konstrukcyjnych, które dziecko mogłoby łatwo oderwać i połknąć. 


- Ekologiczne materiały. Powłoka farby i lakieru powinna zostać wykonana środkami ekologicznymi, posiadającymi odpowiednie atesty. 
- Wymiary wewnętrzne. Odstępy między szczebelkami powinny zawierać się w granicach 2.5-6 cm, a wysokość boków łóżeczka nie może być mniejsza niż 60 cm. 
- Regulacja poziomów
. Łóżeczko niemowlęce powinno posiadać funkcję regulacji wysokości materaca do trzech poziomów. Wyższe poziomy są wygodne do wyjmowania i odkładania maluszka w pierwszych miesiącach jego życia. Niższe poziomy są konieczne, gdy maluch zaczyna już samodzielnie wstawać w łóżeczku.
 
- Wyjmowane szczebelki. Jest to praktyczne rozwiązanie w przypadku dzieci, które zaczęły już samodzielnie chodzić. 
- Szuflada pod łóżeczkiem. To funkcjonalny schowek na artykuły pierwszej potrzeby. 
- Opuszczany bok. Funkcja ta ułatwia układanie dziecka w łóżeczku, ale musi być dopełniona przez system zabezpieczeń. 
- Estetyka. Na końcu zwróćmy uwagę, czy wybrane przez nas łóżeczko niemowlęce jest częścią większej kolekcji i jego zakup umożliwi w przyszłości doposażenie pokoju dziecięcego.

 

Podziel się tym postem