Jakie łóżeczko dla niemowlaka? Ten wybór to jedna z pierwszych decyzji jaka staje przed przyszłymi rodzicami. Jak szybko się okazuje wcale nie jest to taka prosta decyzja. Obecnie producenci prześcigają się nie tylko w szerokiej ofercie różnorakich modeli, kolorów i wzorów, ale i materiałów z jakich są zrobione. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców stawia sobie pytanie – jakie łóżeczko dla noworodka? Jakie będzie bezpieczne, funkcjonalne a jednocześnie estetyczne?Kiedy kupić łóżeczko niemowlęce?

Nasze rozważania możemy rozpocząć od trudnego pytania – kiedy kupić łóżeczko dla dziecka? No cóż, odpowiedzi może być kilka i każda z nich będzie jak najbardziej prawidłowa. Część rodziców decyduje się na nie wiele tygodni przed pojawieniem się Malucha na świecie, a inni czekają do ostatniej chwili, aby nie zapeszać. Jednak my polecamy zakup i skręcenie łóżeczka przynajmniej miesiąc lub dwa przed prognozowanym terminem pojawienia się dziecka.

Pozwoli to na spokojne rozwiązanie ewentualnych problemów, które mogą powstać przy skręcaniu mebla, a także da łóżeczku czas na ustanie się i wywietrzenie. Wcześniej skręcone łóżeczko pozwoli też na systematyczne i sukcesywne szykowanie wyprawki łóżeczkowej, czyli materacyka, prześcieradeł, czy ochraniaczy wodoodpornych.

Pamiętajmy, że termin porodu to tylko prognozowana data narodzin Twojego malucha, a niektóre dzieciątka szykują się szybciej do przyjścia na świat, dlatego warto być przygotowanym odpowiednio wcześniej by uniknąć dodatkowych nerwów w tej ważnej chwili.

Jaki wybrać rozmiar łóżeczka?

Kolejnym ważnym pytaniem jest to dotyczące rozmiaru łóżeczka dla dziecka. W ofercie większości producentów mamy dwa standardowe rozmiary. Pierwszy to 120 x 60, z reguły wystarcza ono do drugich, maksymalnie trzecich urodzin dziecka. W większości modeli posiada ono kilka wyciąganych szczebelków, a w niektórych przypadkach ściągany bok, co ułatwia starszemu dziecku wyjście z łóżeczka. Mniejszy rozmiar łóżeczka rekomendujemy klientom zazwyczaj w przypadku, gdy łóżeczko ma stać w sypialni rodziców lub gdy pokoik dziecka jest niewielki. Jeśli rodzice planują w krótkim czasie mieć drugie dziecko (różnica wieku 2-3 lata), wówczas mniejsze łóżeczko jest również warte rozważenia, gdyż starsze rodzeństwo będzie musiało oddać łóżeczko młodszemu potomkowi.

Drugie najpopularniejsze łóżeczko to łóżeczko w rozmiarze 140x70 centymetrów. Zdecydowanie wystarczy ono na dłużej - do piątego, a nawet szóstego roku życia. Ten model łóżeczka daje się przerobić na mały tapczanik dla przedszkolaka, co jest wygodne zwłaszcza dla starszych dzieci. Jeśli mamy odpowiednią przestrzeń w pokoju dziecka, to warto rozważyć właśnie ten większy model łóżeczka, gdyż posłuży nam dwa razy dłużej, a różnica w cenie pomiędzy większym a mniejszym modelem jest stosunkowo niewielka.

A może łóżeczko dostawne?

Łóżeczka dostawne to osobna kategoria łóżeczek niemowlęcych, która zasługuje na chwilę uwagi. Są to łóżeczka mocowane do lóżka rodziców przy pomocy specjalnych pasów, czy rzepów. Pozwalają one na spanie razem z dzieckiem, ale na osobnych płaszczyznach.  Jest to wygodne szczególnie dla Mam, które często karmią w nocy oraz dla tych które chcą mieć malucha blisko siebie.  Jak wybrać łóżeczko dostawne? Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że posłuży ono rodzicom przez kilka miesięcy. W naszej ofercie znajdziecie kilka uniwersalnych łóżeczek-dostawek, które idealnie sprawdzą się na pierwsze miesiące. Warto zwrócić uwagę na mocowania dostawek, tak, aby w nocy łóżeczko nie odsunęło się od łóżka rodziców, a także na możliwość jego regulacji góra-dół, tak aby wygodnie dopasować je do wysokości małżeńskiego łóżka.

Gdzie kupić łóżeczko?

Bez wątpienia najlepszym wyborem miejsca, gdzie można kupić łóżeczko dla noworodka są salony specjalizujące się w meblach dziecięcych. Znajdziecie w nich nie tylko profesjonalną pomoc i doradztwo, ale będziecie mogli realnie zobaczyć wybrany przez Was model łóżeczka niemowlęcego na żywo. Co więcej, wykwalifikowany personel również chętnie pomoże w doborze materaca do łóżeczka, a także pozostałych elementów takich jak poduszki klin, prześcieradła, czy ochraniacza wodoodpornego. Jednak najważniejsze tak naprawdę jest to, że łóżeczka dla dzieci sprzedawane w salonach posiadają wszystkie niezbędne atesty i są w 100% bezpieczne dla noworodków. Kupując łóżeczko niemowlęce w salonie macie pewność, że każdy z materiałów użytych do jego produkcji został dokładnie sprawdzony, a samo łóżeczko nie jest zagrożeniem dla noworodka.

Gdzie ustawić łóżeczko?

A gdzie ustawić łóżeczko w pokoju dziecka? Dla wielu rodziców najwygodniejszą opcją będzie postawienie łóżeczka tak, aby mieli do niego nie tylko łatwy dostęp, ale i mogli zobaczyć śpiące dziecko uchylając drzwi pokoju. Dzięki temu nie ma konieczności wchodzenia do pokoju i ryzyka obudzenia dziecka, aby sprawdzić, czy wszystko jest ok. Łóżeczko niemowlęce nie powinno stać bezpośrednio pod grzejnikiem, czy oknem balkonowym. W sezonie zimowym, ciepło grzejnika może powodować przegrzanie maluszka, jednocześnie wyższa temperatura nie jest dogodna dla dobrego snu dziecka. Ustawiając łóżeczko niemowlęce upewnijcie się, czy macie wygodny dostęp do niego, przykładowo, że nie uderzysz głową w wiszący skos nad nim, lub nie zahaczysz nogą o wystającą komodę. Wszystko to jest szczególnie istotne gdy wyjmujemy malucha z łóżeczka w nocy, gdy jesteśmy zaspani, nie mamy pełnej kontroli ruchów i łatwo o ewentualny wypadek.

Dylematów przy wyborze łóżeczka jest wiele – jakie wybrać, gdzie je ustawić, gdzie kupić. Jednak bez względu na to, czy kupimy łóżeczko niemowlęce z płyty MDF, czy drewna, czy białe, czy ozdobne zadbajmy również o to, aby pasowało do pomieszczenia, a przede wszystkim podobało się rodzicom. W końcu będzie im towarzyszyć przez kilka pierwszych lat życia ich dziecka.

 

Podziel się tym postem

Produkty powiązane