Oświetlenie pokoju a wiek dziecka

Podstawową kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do pokoju dziecięcego, jest wiek naszych pociech. Niemowlę najlepiej będzie się czuło we wnętrzu oświetlonym łagodnym światłem. Dziecko w wieku około 3 lat potrzebuje już większej ilości lampek. Starsze dzieci potrzebują odmiennego rodzaju światła w konkretnych miejscach pokoju - innego w strefie zabawy niż w miejscu przeznaczonym do nauki. Ważne, aby mieć to na uwadze projektując pokoik, gdyż oświetlenie będzie wpływało nie tylko na nas, ale i na Malucha.

 

Dziecko to mały indywidualista

Jak zapewne wie każdy rodzic, już kilkulatek ma swój gust i przyzwyczajenia - ulubione kolory, kształty i zainteresowania. Warto pamiętać o nich zwłaszcza, gdy decydujemy się na wybór oświetlenia do jego pokoju. Oto pięć inspiracji dla rodziców i dzieci:

- odzwierciedlamy pasje – dzieci z pewnością ucieszą się, gdy lampki w ich pokoju będą odzwierciedlały ich zainteresowania. Kinkiet z motywem samochodów np. wozem strażackim, czy lampa w kształcie dinozaura lub mknącej w przestrzeń kosmiczną rakiety na pewno spotkają się z aprobatą i wywołają uśmiech na twarzy;

- zwracamy uwagę na gust – dzieci mają swój gust, to oczywiste. Nierzadko jest on nakierowany na konkretne wzory i kolory. Zwróćmy na to uwagę wybierając oświetlenie do ich pokoju. Ciekawa stojąca lampa z motywem wesołych chmurek czy lekko minimalistyczna z czarno-białym wzorem cieszyć będą oczy nie tylko naszych pociech, ale i nas samych;

- miejsce zabaw jest bardzo ważne – dla każdego dziecka najważniejsza jest dobra zabawa. Przy wyborze oświetlenia do jego pokoju nie zapomnijmy o tym i postawmy na wesołe i ciekawe wzory, które uprzyjemnią chwile spędzane wśród ulubionych samochodzików czy lalek. Postawmy więc na przyjemne, pastelowe barwy lamp. Na półce możemy ustawić lampkę w kształcie zabawnego jednorożca, czy sympatycznego hipopotama.

- noc nie jest taka zła – wiele dzieci boi się ciemności i nie lubi zasypiać przy zgaszonym świetle. Warto oswoić je z ciemnością zapalając przy łóżeczku nocną lampkę. Przyjemny wzór, np. w gwiazdki i miłe, delikatne światło pozwolą naszemu dziecku spokojnie zasnąć i dadzą poczucie bezpieczeństwa.

- nie tylko dla maluchów – dziecko, to nie tylko kilkulatek. Wchodzący w wiek nastoletni jedenastolatek będzie chciał już czegoś zupełnie innego niż przedszkolak czy uczeń pierwszych klas podstawówki. Postawmy więc na ponadczasowe wzory i kolory, które przypadną do gustu nieco starszym dzieciom. Stojąca lampa z abażurem w jednolitym kolorze na pewno sprawdzi się jako dodatkowe oświetlenie. Podobnie możemy wykorzystać stojącą na trójnogu lampę w oszczędne i gustowne zygzakowate wzory lub całkowicie białą lampę tego samego typu.

Jak widać szukając idealnego oświetlenia do pokoju dziecka mamy w czym wybierać. Oferta oświetlenia jest bardzo szeroka i pozwoli nam i naszym dzieciom na danie upustu fantazji i dostosowanie oświetlenia do indywidualnych upodobań i wymagań. Kupując pamiętajmy, że są to elementy, które posłużą nam kilka lat, więc ich jakoś powinna być na wysokim poziomie. Jednak przede wszystkim są one wyposażeniem pokoju dziecięcego i to właśnie do dziecka powinny być dopasowane. W końcu to one jest małym właścicielem pokoju.

Podziel się tym postem