Prawidłowo dobrany materac odpowiada nie tylko za komfort podczas snu, ale ma również znaczący wpływ na kwestie zdrowotne, zwłaszcza ukształtowanie prawidłowej postawy. Zapewnienie dziecku optymalnych warunków do rozwoju to zasada nadrzędna dla każdego rodzica, dlatego warto skrupulatnie rozważyć wybór materaca. A jest on naprawdę szeroki! Podpowiadamy, jakie cechy powinien mieć idealny materac dla dziecka.

 

Dopasowany do łóżeczka i antybakteryjny

Wybierając materac dla dziecka należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego rozmiar. Bardzo istotne jest, aby był on dopasowany do łóżeczka. Zbyt mały materac może stanowić w przypadku niemowlaków niebezpieczeństwo zaklinowania rączki lub nóżki w szczelinie – nie powinna być ona większa niż 2 cm. Pamiętajmy, że materac do tak popularnych ostatnio łóżeczek-domków ma niestandardowe wymiary, dlatego szukajmy materaca idealnie pod wymiar łóżka! Materac powinien być około 20 cm. dłuższy od dziecka.

 

Materac dla dziecka musi być także wyposażony w antybakteryjny i hipoalergiczny pokrowiec, który można łatwo zdjąć i wyprać. Uniemożliwia on rozwój pleśni, grzybów i roztoczy. Zwróćmy również uwagę, aby materac dla noworodka był termoizolacyjny. Musi utrzymywać prawidłową temperaturę ciała i zapobiegać wychłodzeniu w pierwszych tygodniach życia.

Odpowiednio twardy i posiadający atesty

Materac dla dziecka musi charakteryzować się elastycznością punktową, czyli być odpowiednio twardy. Powinien z jednej strony dopasowywać się do budowy i ciężaru ciała, ale z drugiej nie może się odkształcać. Z tego względu odradza się kupowanie materacy używanych, które mogą być zdeformowane. Dziecko musi mieć nie tylko odpowiednie podparcie pod główką i kręgosłupem, ale także możliwość swobodnej zmiany pozycji. Odpowiednią twardość materaca można łatwo sprawdzić. Połóżmy dziecko na wznak na materacu, a następnie wsuńmy rękę pod odcinek lędźwiowy jego kręgosłupa. Jeżeli pomiędzy pleckami, a materacem jest przerwa – jest on zbyt twardy. Materac powinien się lekko uginać, ale nie może się zapadać! W przypadku materacy piankowych zwróćmy uwagę, aby gęstość pianki była odpowiednio wysoka. Pianka o niskiej gęstości będzie się szybciej utleniać, a tym samym materac ulegnie deformacji.

 

Materac dla dziecka musi także posiadać odpowiednie atesty, które będą gwarantem jego bezpieczeństwa. Należy do nich atest higieniczny Instytutu Matki i Dziecka lub Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz atest bezpieczeństwa Instytutu Włókiennictwa, który potwierdza, że do produkcji materaca nie używano toksycznych materiałów.

 

Podziel się tym postem